یک روانپزشک، افسردگی «ماژور» را شایع‌ترین افسردگی در سطح جامعه دانست و گفت: افسردگی در کنار یک بیماری مغزی چون ام.اس، سکته‌ مغزی، تومور مغزی و یا بیماری‌ جسمی چون دیابت و فشارخون که زمینه‌ساز کم تحملی و عصبانیت هستند، می‌تواند وضعیت حاد‌تری پیدا کند.
دکتر نسرین دانش در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، ادامه داد: افسردگی انواع متفاوتی دارد و تاکنون دست کم 9 نوع مختلف از افسردگی شناسایی شده است، اما اغلب افسردگی مالیخولیایی که با غمگین شدن، گوشه‌گیری، گریه و ... همراه است، شناخته شده است.
وی افسردگی ماژور، ماسک شده، تحریک پذیر، دوقطبی، مینور، سندرم پیش از قاعدگی و افسردگی شخصیتی را از جمله افسردگی‌ها دانست و ادامه داد: این در حالی است که درصد بزرگی از افراد افسرده‌ به افسردگی «ماسک شده» یا پوشیده شده مبتلا هستند. گویی این‌ افراد، ماسکی بر چهره خود دارند و علی رغم این که بی‌قراری و‌ برآشفتگی دارند، ممکن است در ظاهر پرشور و پرفعالیت به نظر برسند. این افراد معمولا در برخورد‌هایشان کم تحمل و خشن هستند.
این روانپزشک درباره افسردگی «تحریک پذیر» گفت: ممکن است این‌ها افرادی باشند که آرام در گوشه‌ای نشسته‌اند، اما با کوچکترین تحریکی برآشفته ‌شوند و خشونت نشان ‌دهند.


دانش درباره افسردگی «مینور» نیز توضیح داد: این نوع از افسردگی به صورت دوره‌ای اتفاق می‌افتد و فرد چند روز در ماه گرفتار حالت‌های افسردگی چون گوشه‌گیری، صحبت نکردن با دیگران و ... می‌شود به گونه‌ای که اغلب مردم درباره وی عنوان می کنند که «او دو شخصیتی است». در حالی که تنها افسردگی مینور دارد و اخلاق وی در طول دوره‌ای که مبتلا به افسردگی شده با روزهای دیگر متفاوت است.
بالاترین میزان گرایش به خودکشی در زنان؛ در دوران سندرم قاعدگی
افسردگی «پیش از دوران قاعدگی» 70 درصد زنان را درگیر می‌کند
وی افسردگی «پیش از دوران قاعدگی» در زنان یا سندرم قاعدگی را نوع دیگری از این بیماری دانسته و اظهار کرد: بالاترین میزان گرایش به خودکشی در زنان مربوط به این دوران است و می‌تواند نزدیک به 70 درصد زنان را درگیر کند. اگر اطرافیان شخص از این حالات وی خبر نداشته باشند با او به عنوان یک بیمار برخورد کرده و حتی برچسب بیمار روانی بر وی می نهند. این روانپزشک همچنین درباره «افسرد‌گی دو قطبی» گفت: این بیماران همیشه درگیر دو فاز هستند یا بسیار افسرده و پرخاشگر هستند و یا بسیار خوشحال. برخلاف افسردگی مینور، افسردگی دوقطبی علائم شدید دارد. این بیمار در فازی که حالت پرخاشگری دارد، ممکن است خشونت بالایی بروز دهد.
به گفته وی، گرایش به خیانت در مردان در این دوره افزایش پیدا می‌کند و در زنان رفتار‌های توجه طلبانه‌ای چون آرایش‌های غلیظ نمود بیشتری پیدا می‌کند.

دانش در ادامه درباره «افسردگی شخصیتی» نیز توضیح داد: این‌ افراد تحصیلات خوبی دارند و اغلب در اجتماع افراد موفقی هستند، اما هرگاه نظر آنها را در مورد زندگی می‌پرسید، زندگی را یک پروسه اجباری می‌دانند که انسان مجبور است آن را طی کند. در واقع این افراد جهان بینی مثبتی ندارند.

وی افسردگی «ماژور» را شایع‌ترین افسردگی در سطح جامعه دانست و اظهار کرد: افسردگی ماژور، همان افسردگی معمولی است که همه ما می‌شناسیم و به هم ریختگی خواب، تغذیه و ارتباط جنسی، حافظه و کارایی فرد، لذت نبردن از زندگی، احساس افسردگی و غمگینی، کندی روانی، حرکتی، تنبل شدن، احساس سستی و کرختی و عدم مشاهده حالت سرزندگی از جمله علائم این افسردگی هستند و چنانچه فردی پنج علامت از موارد ذکر شده را داشته باشد افسرده است البته این افسردگی شدت و درجه دارد.

این روانپزشک ضمن تاکید بر این مطلب که نباید فراموش کنیم در بسیاری از مواقع افسردگی به تنهایی اتفاق نمی‌افتد و معمولا همراه با یک بیماری دیگر است، عنوان کرد: به عنوان مثال افسردگی در کنار یک بیماری مغزی چون ام.اس، سکته‌های مغزی، تومورهای مغزی و یا بیماری‌ جسمی چون دیابت و فشارخون که زمینه‌ساز کم تحملی و عصبانیت هستند، می‌تواند وضعیت حاد‌تری پیدا کند.

وی ادامه داد: همچنین بیماری‌های درازمدت به علت رژیم‌های طولانی و این که بیماران باید مرتب تحت نظر باشند، می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود.

دانش درباره طول دوره درمان انواع افسردگی‌ها اظهار کرد: طول درمان افسردگی سرشتی درازمدت است. درمان افسردگی‌های دوقطبی هم مادام‌العمر و درازمدت است. افسردگی‌های معمول یک دوره درمانی 6 تا 9 ماهه داشته و به مصرف درازمدت دارو نیاز نیست در نهایت باید اضافه کرد طول دوره درمان افسردگی به نوع و شدت آن بستگی دارد.

این روانپزشک در پایان تاکید کرد: افسردگی در برخی جوامع محصول یک اتفاق نیست که جلوی آن را بگیریم تا مشکل حل شود، بلکه محصول یک شرایط عمومی اجتماعی است. بنابراین درمان آن نیز سخت‌تر است. مردم باید سعی کنند فعالیت‌ اجتماعی بیشتری داشته باشند، دوست‌یابی تسهیل شود و باشگاه‌هایی که رفتار سالم را آموزش و ترویج می‌کنند، چون باشگاه‌های خنده‌ گسترش یابند. مسیر کاهش بار افسردگی یک مسیر طولانی است.